Na skróty
Okulistyka
OKULISTYKA – dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem schorzeń oka, powiek, spojówek, narządu łzowego oraz mięśni zewnętrznych.
Wiedząc jak ważny jest narząd wzroku powinniśmy odwiedzać okulistę profilaktycznie w celu sprawdzenia czy z naszym wzrokiem jest wszystko w porządku. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które intensywnie się rozwijają oraz pacjentów dorosłych obarczonych innymi chorobami np. cukrzyca, reumatyzm, u których zmiany chorobowe pojawiają się szybciej.
Specjaliści rekomendują aby pierwsze badanie okulistyczne odbyło się już po ukończeniu 3 miesiąca życia, gdyż pozwala to wykluczyć poważne choroby takie jak retinopatię wcześniaków czy nowotwory. Na kolejne badanie można zgłosić się z dzieckiem w wieku 2 – 3 lat kiedy można sprawdzić już wady wzroku. Ważne jest też profilaktyczne badanie wzroku u dzieci w wieku szkolnym minimum raz do roku. Osobom dorosłym zaleca się kontrole okulistyczną raz na 2 lata. Są jednak sytuacje, które powinny skłonić nas do szybkiego kontaktu z okulista. Zaliczamy do nich wystąpienie takich objawów jak np.:
- pogorszenie ostrości wzroku
- podwójne widzenie, mroczki przed oczami
- światłowstręt
- zaburzenia pola widzenia
- swędzenie i pieczenie gałki ocznej
- mrużenie oczu podczas czytania
- częste mruganie
- silny ból oka lub głowy
- uraz mechaniczny oka
- ciało obce w oku
Do najczęściej leczonych chorób w poradni okulistycznej możemy wymienić:
- Wady wzroku – krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz prezbiopia (starczowzroczność)
- Schorzenia spojówek – zapalenia bakteryjne, wirusowe, atopowe, alergiczne i kontaktowe, zespół suchego oka, zmiany barwnikowe
- Schorzenia powiek – guzy na powiekach, nowotwory powiek
- Schorzenia narządu łzowego – zapalenia: woreczka łzowego, gruczołu łzowego czy kanalika łzowego
- Schorzenia oczodołu – jaskra, ropowica, zapalenie
- Schorzenia gałki ocznej – zapalenie rogówki, zaćma, bielmo, zmiany barwnikowe siatkówki
- Zapalenie nerwu wzrokowego
- Urazy mechaniczne oka
Nasza poradnia okulistyczna oferuje pacjentom:
- Konsultacje lekarskie
- Badanie optycznej koherentnej tomografii oka OCT
- Badanie komputerowe wzroku
- Badanie dna oka
- Badanie ciśnienia oka
- Wykrywanie zeza u dzieci i dorosłych
- Usuwanie ciała obcego z gałki ocznej
- Dobór okularów
- Dorób okularów pryzmatycznych (podwójne widzenie, zez)
OCT – OPTYCZNA KOHERENTNA TOMOGRAFIA OKA
Jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych schorzeń siatkówki w szczególności dna oka oraz tzw. plamki. Wykorzystuje spójną wiązkę światła, która umożliwia uzyskanie obrazu o wysokiej rozdzielczości (dużo większej niż badanie USG oka). Pozwala na badanie tylnego odcinka oka. Zwiększa możliwości diagnozowania zmian jaskry, ocenia stan rogówki, zwyrodnienia plamki i jej obrzęków i otworów, błon nasiatkówkowych oraz zmian cukrzycowych w plamce.
Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut i nie wymaga specjalnego przygotowania. Ponad to jest badaniem bezpiecznym dla osób w każdym wieku również z chorobami oczu oraz dla kobiet w ciąży i karmiących.