Na skróty
Ortopedia
ORTOPEDIA – dziedzina medycyny zajmująca diagnozą i leczeniem chorób lub urazów narządu ruchu oraz wszelkimi zaburzeniami w obrębie więzadeł, stawów, mięśni, ścięgien czy nerwów.
Zwykle osoby dorosłe zwracają się o pomoc do lekarza ortopedy po doznaniu urazu układu ruchu. Najczęściej są to złamania kończyn, zwichnięcia czy skręcenia stawów. Nie powinniśmy zwlekać również z wizytą u specjalisty jeśli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy tak jak:
- duża bolesność narządów ruchu
- ograniczenie ruchowe w obrębie stawów
- obrzęki stawowe
- uczucie „trzaskania” w stawach podczas ruchu
Do najczęściej leczonych chorób w poradni ortopedycznej należą m.in:
- Urazy – złamania, zwichnięcia, skręcenia w obrębie stawów
- Zmiany zwyrodnieniowe narządu ruchu
- Wady wrodzone np. wrodzona dysplazja stawu biodrowego
- Wady postawy – skolioza, kifoza, lordoza, płaskostopie, stopa szpotawa, paluch koślawy
- Choroby kręgosłupa – zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatia, przepuklina dyskowa, stenoza kanału kręgowego
- Zmiany przeciążeniowe – zapalenie kaletki przedrzepkowej, łokieć tenisisty, ostroga piętowa, zespół cieśni kanału nadgarstka
- Choroby zapalne kości i stawów
- Nowotwory kości
Pacjentom korzystającym z poradni chirurgii urazowo – ortopedycznej oferujemy:
- Konsultacje lekarskie
- USG ortopedyczne stawów
- Iniekcje dostawowe z podanie kwasu
- Blokady dostawowe
- Zabieg wstrzyknięcia osocza bogatopłytkowego
- Punkcje i ewakuacje ganglionu
- Zabiegi ortopedyczne
OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE:
Metoda ta wykorzystuje najbogatsze naturalne źródło czynników wzrostu –płytki krwi. Stosowana w celu pobudzenia i przyśpieszenia procesu regeneracji tkanek przez stymulacje komórek macierzystych do namnażania i pobudzania fibroblastów do produkcji kolagenu. Wykorzystywana do leczenia uszkodzonych chrząstek, ścięgien, mięśni, więzadeł lub kości. Terapia osoczem bogatopłytkowym jest metodą mało inwazyjną, nie wymaga długiej rekonwalescencji i pozwala na szybki powrót zajęć zawodowych i sportowych.
Przed wykonaniem zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska, na której zostanie przeprowadzony wywiad i pacjent zostanie zakwalifikowany terapii. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach zwłaszcza wpływających na krzepliwość krwi np. Xarelto, Areplex, Eliquis.
Przeciwwskazaniem do podania osocza są m. in. niektóre choroby krwi przebiegające z małopłytkowością lub zaburzeniami krzepnięcia, choroby, nowotworowe, opryszczka oraz aktywna infekcja.