Na skróty
Dermatologia
DERMATOLOGIA – dziedzina medycyny zajmująca się głównie diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry i jej przydatków: włosów, paznokci oraz błon śluzowych.
Na wizytę u specjalisty dermatologa powinniśmy się zgłosić jeżeli zaobserwujemy zmiany w wyglądzie naszej skóry np. plamy, przebarwienia, grudki, krosty, pęcherzyki, obrzęk skóry. Możemy również udać się do poradni jeśli cierpimy na uciążliwy świąd skóry oraz nadmierne wypadanie włosów.
Dermatologia zajmuje się bardzo wieloma schorzeniami. Do najczęściej leczonych chorób w poradni dermatologicznej należą:
- trądzik zwyczajny, trądzik różowaty
- atopowe zapalenia skóry
- łojotokowe zapalenie skóry
- egzema
- łuszczyca
- bielactwo
- nowotwory skóry i stany przedrakowe
- liszaj płaski, liszaj zanikowy
- grzybice skóry i paznokci
- brodawki wirusowe i łojotokowe
- opryszczka
- mięczak zakaźny
- łupież
- nadmierne wypadanie włosów
- nadmierna potliwość
- zmiany odleżynowe i owrzodzenia skóry
- choroby przenoszone droga płciową np. kiła, rzeżączka
Poradnia dermatologiczna w naszej placówce oferuje pacjentom:
- konsultacje ze specjalistą dermatologiem
- badanie zmian skórnych dermatoskopem
- możliwość pobierania materiału do badań histopatologicznych
- kwalifikacje do zabiegów dermatologicznych
- zabiegi dermatologiczne
- krioterapia (wymrażanie np.: brodawek, guzków mięczaka)
- laser CO2 chirurgiczny i frakcyjny
- elektrokoagulacja naczyniaków i drobnych zmian skórnych
- iniekcje osocza bogatopłytkowego (PRP)
KRIOTERAPIA w dermatologii
Powszechna metoda leczenia polegająca na wykorzystaniu właściwości ciekłego azotu lub podtlenku azotu, który niszczy chore tkanki. W dermatologii stosowana do usuwania zmian skórnych, najczęściej brodawek, odcisków, włókniaków, torbieli, kaszaków, prosaków. Wykorzystywana również do usuwania rozszerzonych naczyń krwionośnych, redukcji blizn. Zabieg krioterapii jest praktycznie bezbolesny dzięki wykorzystaniu właściwości chłodzących ciekłego azotu. Jest on bezpieczny dla większości grup pacjentów w tym również dzieci. Na zabieg kieruje pacjenta lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu oraz po ocenie zmiany chorobowej.
LASER FRAKCYJNY CO2
Jest dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem w zabiegach dermatologicznych oraz medycyny estetycznej. Laser pozwala na osiągniecie bardzo dobrych efektów zabiegowych po usuwania zmian skórnych takich jak: brodawki, włókniaki, naczyniaki, nowotwory skóry oraz likwidowaniu blizn, rozstępów, poprawie jakości skóry i wytwarzania nowych struktur kolagenu w zabiegach resurfacingu i remodelingu skóry. W porównaniu z tradycyjnymi laserami CO2 frakcjonowanie ablacyjne stosowanym u nas laserem PENTAGON GRAND pozwala osiągnąć dużą, kontrolowaną głębokość penetracji w skórze, tym samym zwiększając skuteczność zabiegu. Okres rekonwalescencji po zabiegu jest zredukowany do minimum i trwa 3 – 6 dni. Pełny efekt pozabiegowy pojawia się po kilku tygodniach. Zabiegi laserem są szybkie, niemal bezbolesne ( wykonywane w znieczuleniu miejscowym) i przynoszą natychmiastowe efekty. Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja lekarska, na której pacjent zostanie poinformowany o szczegółach terapii i zakwalifikowany do zabiegu.
PODANIE OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO
Wykorzystywany nie tylko w dermatologii zabieg, polega na pobraniu od pacjenta próbki krwi. Następnie w wyniku odwirowania próbki otrzymuje się osocze zawierające płytki krwi w stężeniu większym od naturalnego i podaje się je iniekcyjnie w miejsce wymagające terapii. Stosując zabieg podania osocza uzyskuje się poprawę ogólnej kondycji skóry, wygładzenie zmarszczek, rozjaśnienie i poprawę kolorytu cery oraz poprawę jej elastyczności i jędrności, a także spłycenie blizn. Świetne wyniki uzyskuje się w przypadku zahamowania wypadania włosów. Efekty zabiegu na skórze widoczne są już po 2 tygodniach, ale dla lepszych wyników terapii zaleca się podanie osocza kilkukrotnie. Jak każdy zabieg, podanie osocza bogatopłytkowego wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem i zaplanowania przebiegu terapii.